Skip to main content

Board Members & Committees

white background

Board Members & Committees

Board of Directors

AACOG 2024 BOARD Photo

Board of Directors Current Membership

MemberTitlePhone
Kelly, RobCounty Judge, Kerr County, Chairman(210) 362-5260
Dennis, MaryMayor, City of Live Oak, Vice-Chairman(210) 362-5260
Calvert, TommyCommissioner, Bexar County Precinct 4(210) 362-5260
Clay-Flores, Rebeca Commissioner, Bexar County Precinct 1(210) 362-5260
Contreras, VictorMayor, City of Marion(210) 362-5260
Cude, Weldon County Judge, Atascosa County(210) 362-5260
de Leon , Suzanne Mayor, City of Balcones Heights(210) 362-5260
Evans, Richard A. County Judge, Bandera County(210) 362-5260
Eychner, JudyMayor, City of Kerrville(210) 362-5260
Gavito, Marina AldereteCouncilwoman, City of San Antonio, District 7(210) 362-5260
Hasslocher, James C. Board Member, University Health System(210) 362-5260
Hedtke, Wade County Judge, Karnes County(210) 362-5260
Jones, DanielCounty Judge, Gillespie County(210) 362-5260
Krause, Sherman County Judge, Comal County(210) 362-5260
Kutscher, Kyle County Judge, Guadalupe County(210) 362-5260
Lewis, Lisa Chief Administrative Officer, CPS Energy(210) 362-5260
Lozano- Camacho, Rochelle County Judge, Frio County(210) 362-5260
Lutz, Keith  County Judge, Medina County(210) 362-5260
Menendez, Jose Senator, State of Texas, District 26(210) 362-5260
Moody, GrantCommissioner, Bexar County Precinct 3(210) 362-5260
Murr, Andrew Representative, State of Texas, District 53(210) 362-5260
Pelaez, Manny  Councilman, City of San Antonio, District 8(210) 362-5260
Rocha Garcia, Dr. Adriana Councilwoman, City of San Antonio, District 4(210) 362-5260
Schroeder, DarrinMayor, City of Castroville(210) 362-5260
Spradley, LawrenceCouncilman, City of New Braunfels(210) 362-5260
Stolarczyk, Shane  County Judge, Kendall County(210) 362-5260
Teal, James E.County Judge, McMullen County(210) 362-5260
Valdivia, Enrique  Chair, EAA Board of Directors(210) 362-5260
Vasquez Jr. , Sylvester President, Southwest ISD(210) 362-5260
Whitman, Hank  County Judge, Wilson County(210) 362-5260
Williams, John Mayor, City of Universal City(210) 362-5260
Guillen, Ryan Representative, State of Texas, District 31 (Ex-Officio)(210) 362-5260
Kuempel, John Representative, State of Texas, District 44 (Ex-Officio)(210) 362-5260
Hoffman, Brian Vice Director, 502d Air Base Wing, JBSA (Ex-Officio)(210) 362-5260
Zaffirini, Judith Senator, State of Texas, District 21 (Ex-Officio)(210) 362-5260

Previous Board Chairs

View a list of previous chairs of the AACOG Board of Directors.

Standing & Advisory Committees

Meeting & Member Information

The following are AACOG's standing and advisory committees. Select a committee to view specific meeting and member information about each: 

Executive Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Third Wednesday of each quarter
  • Location: AACOG Broad Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings. (None at this time)

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Agendas

Minutes

Members

MemberTitleRepresenting
James Teal  McMullen County Judge 
(AACOG Board Chair)
McMullen County
Victor Contreras Mayor, City of MarionArea Cities Group B
Rebeca Clay-FloresCommissioner, Bexar County Precinct 1Bexar County
Suzanne de LeonMayor, City of Balcones Heights Suburban Cities (GBCCC)
Richard EvansBandera County JudgeBandera County
Dr. Adriana Rocha GarciaCouncilwoman, City of San Antonio, District 4City of San Antonio
James HasslocherBoard Member, University Health SystemHospitals & Health Districts 
Wade Hedtke  Karnes County Judge Karnes County
Rob KellyKerr County JudgeKerr County 
Hank Whitman Wilson County JudgeWilson County 
Darrin Schroeder Mayor of Castroville Area Cities, Group A

9-1-1 Judges

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Third Tuesday of every other month
  • Location: AACOG Public Safety Office
    12625 Wetmore Rd, Suite 436 
    San Antonio, TX 78247

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval.

Agendas

Minutes

Members

MemberAlternate Representing
Chair: Wade Hedtke, County Judge, Karnes County Benny Lyssy- Commissioner Karnes County
Rochelle Camacho, County Judge, Frio County Ray Kallio Frio County
Weldon Cude, County Judge, Atascosa County Mark Gillespie Atascosa County
Shane Stolarczyk Christina Bergmann Kendall County
Richard A. Evans, County Judge, Bandera County Bandera County
James E. Teal, County Judge, McMullen County McMullen County
Hank Whitman, County Judge, Wilson County Gary Martin Wilson County
Cliff Herberg, General Counsel & Senior Director
AACOG
AACOG Staff
Marcela Medina, Public Safety Director, AACOG AACOG Staff
Clifford Herberg, Executive Director, AACOG AACOG Staff

9-1-1 Advisory Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 9:30 am
  • Frequency: Third Tuesday of every other month
  • Location: AACOG Public Safety Office
    12625 Wetmore Rd, Suite 436 
    San Antonio, TX 78247

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings. (None at this time)

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Agendas

Minutes

Members

MemberTitle
Carey Reed, ENP - Vice ChairBandera County 9-1-1 Coordinator
LeAnn Hosek, CFM/EMCWilson County 9-1-1 Coordinator
Raynell WilkeGillespie County 9-1-1 Coordinator
Britni Van CuranAtascosa County 9-1-1 Coordinator
Ray KallioFrio County 9-1-1 Coordinator/EMC
Mike Howle- ChairKendall County 9-1-1 Coordinator
Jim AdamsKarnes County 9-1-1 Coordinator
Les MetzlerGillespie County PSAP Supervisor
Tamara BurlesonWilson County Addressing Coordinator
Jayne VargaMcMullen County 9-1-1 Coordinator​
Leanne BeauxbeannesBandera County  Addressing Technician

Alamo Regional Rural Planning Organization

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 10:00 a.m.
  • Frequency: Second Thursday of every other month
  • Location: AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217
    Directions

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings

Minutes are also available upon approval

Agendas

Minutes

Members

Name Alternate Representing
Chair - Rob Kelly, County Judge, Kerr CountyKerr County
Vice Chair - Darrin Schroeder, Mayor, City of CastrovilleCity of Castroville
Rochelle Camacho, County Judge, Frio CountyRay KallioFrio County
Gina Gallegos, P.E. Texas Department of Transportation
Weldon Cude, County Judge, Atascosa CountyMark GillespieAtascosa County
Wade Hedtke, County Judge, Karnes CountyBenny LyssyKarnes County
Richard A. Evans, County Judge, Bandera CountyBandera County
Daniel Jones, County Judge, Gillespie CountyGillespie County
Keith Lutz, County Judge, Medina CountyMedina County
James E. Teal, County Judge, McMullen CountyMcMullen County
Grant Moody, Commissioner, Bexar County Precinct 3 Misty Spears Bexar County, Precinct 3
Hank Whitman, County Judge, Wilson CountyGary MartinWilson County
Leroy Skloss, Mayor, City of Karnes City City of Karnes City
Shane Stolarczyk, County Judge, Kendall CountyChristina BergmannKendall County
Staff - Clifford Herberg, Executive Director, AACOGAACOG

Air Quality Committee

Air Quality Committee

The Air Quality Committee is a collaboration of local elected officials representing the counties and largest cities of the San Antonio-New Braunfels Metropolitan Statistical Area who strive to improve air quality in our region. These officials direct research to develop air quality strategies, and can create legislation within their local jurisdictions in order to implement region-wide strategies.

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 9:00 a.m.
  • Frequency: TBD
  • Location: AACOG Board Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Members

MemberAlternateRepresenting
Chair: John H. Williams, Mayor, Universal CityRichard (Dick) Neville, Mayor Suburban Cities (GBCCC)
Mario Bravo, Councilman, City of San Antonio Mario Llano City of San Antonio
Richard A. Evans, County Judge, Bandera County Bandera County
Tommy Calvert, Commissioner, Bexar County Precinct 4 Amy Putney Bexar County
Sherman Krause, County Judge, Comal CountyJen Crownover Comal County
Weldon Cude, County Judge, Atascosa County  Mark Gillespie Atascosa County
Kyle Kutscher, County Judge, Guadalupe County Michael Carpenter Guadalupe County
Lisa Lewis, Chief Administrative Officer  Angela Rodriguez Public Utilities
Brian Hoffman, Vice Director-502d ABW
EX-OFFICIO
 Ex Officio Member JBSA
Keith Lutz, County Judge, Medina County  Medina County
Shane Stolarczyk, County Judge, Kendall County  Kendal County
Clifford Herberg, Executive Director  Alamo Area Council of Governments
Hank Whitman, County Judge, Wilson County Wilson County

Alamo Senior Advisory Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Second Thursday of every other month
  • Location: AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217
    Directions

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Minutes

Members

MemberRepresentative Type
Art Crawford, ChairBandera County Representative: CEO of Bandera County Committee on Aging DBA The Silver Sage
Mark Gillespie, Vice Chair
alternate: Lisa Senteno
Atascosa County Representative: County Commissioner
Veronica Arriaga, SecretaryWilson County Representative: District Director for State Rep Ryan Guillen; Program Director for Wilson County Sr Center
Marissa CantuAtascosa County Representative: Adult Protective Services
          vacantBandera County Representative
Nancy StoutComal County Representative: Texas Workforce Commission; Vocational Rehabilitation Counselor, IV
          vacant Comal County Representative
Raul Carrizales, III (County Commissioner)Frio County Representative: County Commissioner
          vacant Frio County Representative
Denise UsenerGillespie County Representative: The Golden Hub Community Center
          vacant Gillespie County Representative
Richard HetzelGuadalupe County Representative: Retired AF Colonel
          vacantGuadalupe County Representative
Margaret RyanKarnes County Representative: Registered Nurse
          vacantKarnes County Representative
Kera DuttonKendall County Representative: Texas A&M AgriLife Extension Family and Community Health Agent
          vacantKendall County Representative
Brenda ThompsonKerr County Representative: Executive Director - Dietert Center
          vacantKerr County Representative
Jayne VargaMcMullen County Representative: McMullen County Administrative Assistant
          vacantMcMullen County Representative
David CobleMedina County Representative: Retired Long Term Care Administrator
          vacant Medina County Representative
Nicole Demmer
alternate: Kathy Brown
Wilson County Representative: Texas A&M AgriLife Extension Family and Community Health Agent
Beth Collier
alternate: Jean Larson
Provider: Bulverde Spring Branch Activity Center
Charlie Hamilton
alternate: Olivia Burdick
Provider: The Center (Boerne)
Forrest Myane
alternate: Vinsen Faris
Provider: Meals on Wheels San Antonio
Derek MortonProvider: Medi-Ryde
Carol Delgado
alternate: Bobby Deike
At-Large Member: Community Council of South Central Texas, Inc. (CCSCT)
Claudia DiazAt-Large Member: United Healthcare
Mary Garr
alternate: Laura Mata-Delgado
At-Large Member: Family Service San Antonio
Darryl GreerAt-Large Member: Senior Planet San Antonio/ Older Adults Technology Services from AARP
Lisa Senteno
alternate: Ginny Funk
At-Large Member: Adult Protective Services
Carol Ann VillarealAt-Large Member: Wellpoint
Ed RogersTexas Silver-Haired Legislature member-Kendall County

Alamo Area Housing Finance Corporation

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Second Thursday of every other month
  • Location: AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217
    Directions

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings

Minutes are also available upon approval

Agendas

Minutes

Members

Name Title Representing
President - Richard A. EvansCounty JudgeBandera County
Vice President - Jim O. Wolverton Guadalupe County
Jose Asuncion CommissionerFrio County
Donna Dodgen Mayor City of Seguin
James Barden County Judge (Retired) Median County
Don Harris Commissioner Kerr County
James Blakey Councilman City of New Braunfels
Wade Hedtke County Judge Karnes County
Sherman Krause County JudgeComal County
Darrel Lux County Judge Kendall County
Mark Stroeher County Judge Gillespie County
Britini Van Curan Atascosa County

Area Judges

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: TBD
  • Location: AACOG Board Room
    2700 NE Loop 410, Suite 101
    San Antonio, TX 78217
    Directions

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings

Minutes are also available upon approval

Agendas

Minutes

Members

Name AlternateRepresenting
Chair - Wade Hedtke, County Judge, Karnes County Benny Lyssy Karnes County
Vice Chair - Kyle Kutscher, County Judge, Guadalupe County Michael Carpenter Guadalupe County
Rochelle Camacho, County Judge, Frio County Ray KallioFrio County
Daniel Jones, County Judge, Gillespie County Gillespie County
Weldon Cude, County Judge, Atascosa County Mark Gillespie Atascosa County
Rob Kelly, County Judge, Kerr County Kerr County
Richard A. Evans, County Judge, Bandera County Bandera County
Sherman Krause, County Judge, Comal County Jen Crownover Comal County
Keith Lutz, County Judge, Medina County Medina County
James E. Teal, County Judge, McMullen County McMullen County
Shane Stolarczyk, County Judge, Kendall County Christina Bergmann Kendall County
Hank Whitman, County Judge, Wilson County Gary Martin Wilson County
Staff - Clifford Herberg, Executive Director, AACOG AACOG

Bexar Senior Advisory Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 10:00 am
  • Frequency: Second Friday of each month
  • Location: AACOG Broad Room
  • 2700 NE Loop 410
    Suite 101
    San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Minutes

Members

MemberAlternate
Fernanda Cardenas (The Gonzaba Foundation), ChairEsmeralda Perez (CHRISTUS Santa Rosa Health System)
Brett Bonney-Meneses (Limb Worx), Vice ChairJennifer O’Brien (Sisters Care In-Home Care)
Yolanda Perez (Dept of Human Services – City of San Antonio), SecretaryJessica Dovalina (City of San Antonio)
Frank Archuleta (Texas Silver-Haired Legislature)
Barbara Aydlett (Texas Silver-Haired Legislature)Audrey Fisher (Texas Silver-Haired Legislature)
Chris Cortina (SA Nurses and St John's Hospice & Palliative Care)
Stella Cruickshank (Caregiver Support Program with the Veterans Affairs)Benetta Crawford (Caregiver Support Program with the Veterans Affairs)
Brenda Dever-Armstrong (The Next Horizon, Seniors & Military Advocate/Services/Locator)Misty Suarez
Vinsen Faris (Meals on Wheels San Antonio)Forrest Myane (Meals on Wheels San Antonio)
Edwina Glick (Retired)
Darryl Greer (Senior Planet / OATS)
Doris Griffin (Retired)Dawn Hamilton
Nancy O. Hardin (Retired)Marion Thomas (Blessed Angels Community Center)
Larry Johnson (Retired)
Jim Jonson (Federal Reserve Bank of Kansas City (Retired))Ryan McGuire (Griswold Home Care for San Antonio)
Pamela Lloyd (Retired)Robert Oettel (Retired)
Sen. Jose Menendez (Texas State Senate District 26)Maria Del Rosario Roman Lopez (Senator Menendez’s Office)
Beth Nixon (Graceful Guidance)
Jane Paccione (Collective Impact, San Antonio Area Foundation)
Janice Penner (Retired)Chris Johnson (Retired)
Jill Piazzi (Gray Matters Care Management)Cindy Alleman (Texas Public Radio)
Cynthia Romo (The Brokerage Inc.)Gloria Sandoval (City of San Antonio Parks & Recreation)
Brenda Schmachtenberger (San Antonio Oasis)
Dianne Teran (Alzheimer’s Association, San Antonio & South Texas Chapter)Guadalupe Cornejo (Northwest Vista College)
Jerry Tyson (Retired)Philip Jackson (Retired)
Cathy Valdez (Project Mend)

CEDS Committee

Meetings

  • Date: April 4th, 2023
  • Time: 10:00 a.m.
  • Frequency: Every Quarter
  • Location: AACOG Board Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agenda are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Agendas

Minutes

Comprehensive Economic Development Strategy (CEDS) contributes to effective economic development in America’s communities and regions through a locally-based, regionally-driven economic development planning process. Economic development planning – as implemented through the CEDS – is not only a cornerstone of the U.S. Economic Development Administration’s (EDA) programs, but successfully serves as a means to engage community leaders, leverage the involvement of the private sector, and establish a strategic blueprint for regional collaboration. The CEDS provides the capacity-building1 foundation by which the public sector, working in conjunction with other economic actors (individuals, firms, industries), creates the environment for regional economic prosperity.

Community Affairs Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Meetings are scheduled as needed on the day of the AACOG Board meeting
  • Location: ACCOG Broad Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings. (None at this time)

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Agendas

Minutes

Members

Members are appointed on an as-needed basis by the Chairman of the Board. 

Criminal Justice Advisory Committee

Meetings

Criminal Justice Advisory Committee (CJAC) Meetings may be attended in-person at the AACOG Board Room. Please see below for upcoming meeting information. Contact Cami Goldspink (cgoldspink@aacog.com) for details.  

  • Date: See aacog.com/publicsafety for up-to-date meeting information
  • Time:  1:30 PM CDT
  • Frequency: Second Wednesday of each month
  • Location: AACOG Board Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval.

Criminal Justice Project Rankings FY2024 

The CJAC completed grant application scoring on April 12th, 2023. The Public Safety Staff reviewed the scores and verified anticipated funding amounts. This was submitted to the AACOG Board of Directors for approval on April 25th. The scores and recommended funding amounts are visible below. Please note that the Office of the Governor (OOG) has discretion to change these funding amounts to align with state and federal priorities. Applicants can expect to receive funding award notices from the OOG by the end of September 2023.

CJAC Documents

FY2024 Grant Funding Amounts and Scores

FY2025 Applicant Materials:  

IDD Services Advisory Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 1:00 pm - 3:00 pm
  • Frequency: Quarterly on the second Tuesday of each month
  • Location: ACCOG Board Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Members

MemberMember Type
Mary Hanlon-HillisFamily Member
Cara Magrane Community Member
Debby L. ValdezFamily Member
Barb MartinFamily Member
Jennifer Tarr Community / Family Member
Bill Robinson (William) (Vice-Chair) Community / Family Member
James Meadours (Chair) Self-Advocate
Anne Connell Family Member
Carla Thomas Community Member
Melissa Cornelius-FreyreCommunity Member

Regional Emergency Preparedness Advisory Committee

Meetings

Regional Emergency Preparedness Advisory Committee (REPAC) meeting takes place in the AACOG Board Room. Please see below for upcoming meeting information. Contact Matthew Reyes (mreyes@aacog.com) for details.

  • Date:  TBD
  • Time: 2:00pm
  • Frequency: Third Wednesday of each month
  • Location: ACCOG Broad Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are available after approval by REPAC.

REPAC Attendance

Attendance is currently monitored from July 2021 to June 2022.Google Sheets Attendance

Members

MemberRepresenting
Edwin Baker
Alternate: Pending
City of Stockdale
Andrew Cardiel
Alternate: Michael Hayes
City of New Braunfels 
Manuel Casarez
Alternate: Patrick Lewis
Universal City
Walton Daugherty
Alternate: Pending
Bexar County LEPC
Shelby Dupnik
Alternate: Casey Ebrom
Karnes County
Eric Epley
Alternate: Mark Bennett & Victor Wells
Southwest Texas Regional Advisory Council (STRAC)
Jeffery Fincke (Chair)
Alternates: Danny Morales
Kendall County 
Roger Garcia
Alternate: Jeanie Alvarez
Atascosa County
David Gonzalez
Alternate: Lt. Mike Tacquard
City of Leon Valley
Tony Gross
Alternate: Darren Brinkkoeter & Jay Hall
Texas Department of Emergency Management (TDEM)
Ray Hacker
Alternate: Lee Robert
City of Boerne
Chief Gary Haecker
Alternate: Nolan Byrd
City of Bulverde 
Philip Glass
Alternate: Cheryl Barron
City of Pleasanton
LeAnn Hosek
Alternate: Rebekkah Schriven
Wilson County 
Ray Kallio
Alternate: Pending
Frio County
Jeff Kelley
Alternate: Mark Cheatum
Comal County 
Justin Klaus
Alternate: Aaron Von Muldau
Bexar County Sheriff's Office
Judge Kyle Kutscher
Alternate: Patrick Pinder & Bryce Houlton
Guadalupe County
Kade Long (Vice-Chair)
Alternate: Summer Hall & Greg Rodgers
City of Schertz
Keith Lutz
Alternate: Pending
Medina County 
Eric Maloney
Alternate: Jerremy Hughes
City of Kerrville
Sam McDaniel
Alternate: Jason Dempsey
Higher Education
Christopher Monestier
Alternate: Matt Jimenez
San Antonio Fire Department
Michael Morlan
Alternate: Pending
Bexar County Office of Emergency Management
Steve Olfers
Alternate: Les Metzler
Gillespie County
Chief Dan Pue
Alternate: Matt Malone
City of Live Oak
Carey Reed
Alternate: Leanne Beauxbeannes & Jason Rutherford
Bandera County
Braxton Roemer
Alternate: Derek Seelig
City of Fredericksburg
Sammy Sikes
Alternate: Colin Davis
Public Health/Texas DSHS-Region 8
Michael Starnes
Alternate: Rachelle Littlefield
San Antonio Police Department
Danny Taylor
Alternate: Donovan Agans
Bexar County Hospital District
Judge James Teal
Alternate: Pending
McMullen County
William Thomas
Alternate: Pending
Kerr County
Chris Thompson
Altnerate: Cindy Stafford
City of La Vernia
Mark Trevino
Alternate: Matthew Lodge and Jeffrey Dean
San Antonio Office of Emergency Management
Judge Nelson Wolff
Alternate: Louis "Chris" Lopez
Bexar County
Last updated: June 20, 2022

Alamo Area Law Enforcement Academy Advisory Committee

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: Quarterly on the third Wednesday of the month
  • Location: Alamo Area Law Enforcement Academy,
  • 12625 Wetmore, Suite 436,
  • San Antonio, TX  78247

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings. (None at this time)

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Agendas

Minutes

Members

MemberRepresenting
Scott Rubin, ChairmanCriminal Justice Advisory Committee
Sylvia ForakerCorrections
Deborah ParrottCivilian Representative One
Michael LoganCivilian Representative Two
Anne JimenezCivilian Representative Three
Stephanie SchoenbornUniversity Police
Jessica Taylor-SepulvedaISD
Dennis RosenberryCivilian Representative
Nathan TaylorCommunications/9-1-1
David OttAlamo Area Police Chiefs

Resource Recovery Committee

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval.

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: 2:00 p.m. - 3:00 p.m.
  • Frequency: Quarterly on the third Wednesday of the month
  • Location: AACOG
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX  78217

RRC Bylaws 

Members

MemberRepresenting
Public Sector
Daniella ValdezGuadalupe County (alternate)
David BarreraCity of Kerrville (chair)
Elizabeth TylerCity of New Braunfels
Fred ReyesFrio County (Pearsall)
Gumaro RamirezKerrville County (alternate)
John RaneyPleasanton
Marcus LeeCity of San Antonio
Mark ShowsAtascosa County
Matt EckmannCity of New Braunfels
Pat BrawnerMedina County
Paul Pfeil (Commissioner)Wilson County
Regan GivensKerr County
Richard TobolkaKendall County
Robert BoydComal County
Shelly JacksonGuadalupe County
Stan JordanBexar County
Steven HellwigBexar County (alternate)
Thomas HornsethComal County
Environmental / Public Interest
Maggie HernandezKeep San Antonio Beautiful / City of San Antonio
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Cameron LopezTCEQ
Jessica UramkinTCEQ
Shauna DuffAACOG
Private Sector 
Christopher CoxWaste Management (vice chair)
Donovan RodriquezRepublic Services
Ray BryantTexas Disposal Services

Alamo Area Development Corporation (AADC)

AADC is a 501(c)3 non-profit corporation that was established in 1995 to enhance services in the AACOG region.  Although a separate entity, AADC is a component unit of AACOG.

Meetings

  • Date: TBD
  • Time: TBD
  • Frequency: TBD
  • Location: ACCOG Board Room
  • 2700 NE Loop 410, Suite 101
  • San Antonio, TX 78217

Agendas and Minutes

Agendas are available prior to committee meetings.

Minutes are also available upon approval. (None at this time)

Minutes

Members

Member Representing
Suzanne de Leon, 2022 Vice Chair Mayor, City of Balcones Heights
James Blakey, Chairman Councilman, City of New Braunfels
James C. Hasslocher Board Member, University Health System
Mary Dennis Mayor, City of Live Oak
Rob KellyCounty Judge, Kerr County
Dr. Adriana Rocha Garcia Councilwoman, City of San Antonio, District 4
Darrin Schroeder Mayor, City of Castroville
decoration image